
Henry Ford sokat idézett mondása szerint „Akár azt hiszed, hogy sikerülni fog, akár azt, hogy nem, igazad lesz”. Gondolatainkkal teremtünk. Önbeteljesítő jóslatként működnek. Nem véletlenül történnek velünk a dolgok, hanem new age-esen szólva „bevonzzuk” őket.
Könnyű azt mondani, hogy gondolkozz pozitívan, és akkor majd a kellemes, hasznos dolgokat vonzod magadhoz. Hogyan gondolkozhat valaki pozitívan, ha tele van félelmekkel, gátlásokkal, rögeszmékkel. Az emberek nagy része nem is tudja, hogy milyen gondolatok irányítják a viselkedését, és ezen keresztül az életét. Hiedelmeink nagy része sajnos tudattalan szinten működik. Amíg nem tudjuk felhozni a tudatosság szintjére, és nem ismerjük meg őket, nem tudunk velük mit kezdeni. Hiába szeretnénk megszabadulni káros viselkedési mintáinktól, amelyeket ezek a tudattalan hiedelmek, meggyőződések irányítanak, sajnos tudatosan nem megy.
Hogyan is jönnek létre a hiedelmeink és miért tudattalanok? A legfontosabb hiedelmeink életünk korai szakaszában alakulnak ki. Születésünk után nagyjából 6 éves korunkig már sikerült magunkba szívnunk a környezetünkből a körülöttünk élők által birtokolt hiedelmeket, világnézetet, filozófiát. Amelyek az ő életüket szintén tudattalanul irányítják, mert ők is ezt látták, hallották és sajátították el szüleiktől, nagyszüleiktől. Ezért hasonlítunk nemcsak külsőre, de sok tulajdonságunkban is a felmenőinkre. Mindenki látja, hogy valaki kiköpött nagyapja, csak az illető nem. Még meg is sértődik, ha valaki erre tesz utalást. Az hogy sokban hasonlítunk felmenőinkre a tudomány a genetikának tudja be. Ha a gének határoznák meg, hogy milyen vagyok, akkor nem lenne lehetőségem a változtatásra, hiszen ezt örököltem, el kell fogadnom, nem tehetek semmit. Szerencsére a legújabb kutatások nem ezt támasztják alá. Ajánlom figyelmetekbe Dr. Bruce Lipton munkáját: Tudat a belső teremtő című könyvében írja le, és tudományos kísérletekkel alá is támasztja, hogy nem a gének, hanem a környezetünkből jövő „információ” irányítja viselkedésünket. Azaz, hogy mit hiszünk a világról, magunkról, a képességeinkről, más emberekről.
Ha a külvilágból jövő információra, ingerekre reagálva sajátítottam el hiedelmeimet, akkor meg is tudom változtatni őket! Erre az egyik leghatékonyabb módszer az NLP. Legmélyebb, akár kora gyermekkorból származó hiedelmeket is módosítani lehet, le lehet őket cserélni újakra. Az új hiedelmek pedig olyanok, amelyeket én akarok hinni, és azt akarom, hogy ezután a saját gondolataim irányítsák az életemet, legyenek ezek az öltözködéssel, a munkával vagy a szórakozással kapcsolatosak. Ne a családi tradíciók határozzák meg, hogy milyen pályát válasszak, hogy ki legyen a párom, és melyik focicsapatnak drukkoljak….
Azért fontos mindezt megtennem, hogy a változás és változtatás lehetőségét adjam tovább gyermekeimnek, akik tudattalanul az én mintáimat viszik tovább.
Dr. Stenger Györgyi
nlpakademia.hu