A hipnózist egyfajta, módosult tudatállapotban végzett kommunikációnak nevezhetjük. A széles körben elterjedt tévhiedelemmel ellentétben a hipnotizőr nem parancsol az alanynak. Sőt, a kifinomult alkalmazás során a hipnotizőr rendkívüli figyelmet szentel a transzban lévő személynek; valójában leginkább közvetítőként működik annak tudattalan erőforrásai és tudatos céljai között.
Az ericksoni hipnózis Dr. Milton H. Erickson klinikai hipnoterapeuta módszereire épül. Jellemzői többek között a tudattalan elmébe, illetve a páciens erőforrásaiba vetett bizalom, az egyén természetes reakcióinak felhasználása a változás érdekében, a páciens kifinomult megfigyelése, metaforák széleskörű használata, terapeutikus feladatok kijelölése stb. Az ericksoni hipnózisban – a hagyományos hipnózistól eltérően – azt feltételezzük, hogy mindenki hipnotizálható, legfeljebb más-más módszerrel.
A nyelvi mintákról
Minden szó tekinthető hipnotikusnak abban az értelemben, hogy (ha csekély mértékben is) módosítja a hallgató figyelmét, és ezáltal a tudatállapotát.
Amikor valaki lesújtó, netán felemelő élményről számol be, nem csupán metaforával él, hanem pontosan arról számol be, ami lejátszódik benne. A „hidegvágó” szónál valahol megjelenik a hideg is és a vágás is. Ha valakiről azt halljuk, hogy „színes egyéniség”, muszáj színeket látnunk a belső képernyőnkön. Amikor azt olvassuk: „Lili berobbant a fiatalember életébe”, valamilyenfajta robbanást kell látnunk, hallanunk, éreznünk, és talán még a liliom illata is megjelenik egy pillanatra, ha nem is tudatosan. A mindennapi illúzióval ellentétben valójában sohasem tudhatjuk, hogy valaki pontosan hogyan jelenít meg magának egy szót vagy mondatot.
A nyelvi minták közvetlenül irányítják a hallgató belső képeit, hangjait, érzéseit.
Mit érhetünk el e módszerekkel?
Ha a viselkedésünk ösztönös részévé tesszük a hatékony beszédet, általánosságban könnyebben elérjük a kommunikációs céljainkat. Olyan lesz, mintha egy másik dimenzió segítene mindenben, amit csinálunk. A legtöbb embernek sokkal, de sokkal gazdagabbak a tudattalan erőforrásai a tudatos hiedelmeinél. Ha az előbbiekhez beszélünk, lényegesen többre mehetünk.
E nyelvi eszközök talán legnagyobb haszna, hogy a segítségükkel megelőzhetünk és elkerülhetünk problémákat. Noha a csodás gyógyulás különösen látványos, az egészség, a harmónia megtartása és kiteljesítése valójában lényegesen kevesebb energiabefektetést igénylő, sok szenvedést kikerülő, elegánsabb megoldás.
Ezekkel az eszközökkel felszabadíthatod az embereket, lehetőségeket adhatsz nekik, könnyebbé, teljesebbé teheted az életüket, és ezzel hosszú távon mindannyiunkét. Társadalmunkra igencsak ráférnek az építő, kellemes, előrevivő, harmonikus sugallatok, amelyeket ezentúl te is könnyen elhinthetsz a környezetedben. Észreveheted, mennyivel jobban fogod érezni magad, amikor másokat tiszteletben tartva élsz az itt megismert módszerekkel.
Sugallatok
Ezen a tanfolyamon szóbeli sugallatokat építünk; olyan mondatokat, kifejezéseket, melyek a hallgatóban asszociációkat keltenek, gondolatot ültetnek el, érzelmi állapotokat tárnak fel, valamilyen viselkedésre késztetik az illetőt.
A sugallat-adást felfoghatjuk magvetésként – egyes magok betonra hullnak, és nem lesz belőlük semmi. Mások hamar szárba szökkennek. Ismét mások sokáig bújnak a földben, majd váratlanul kicsíráznak. Akadnak olyanok, melyek a betont is megrepesztik. A sugallatok – akárcsak a növényi magvak – igen nagy erővel rendelkeznek. Minél többet vetünk el minél jobban megágyazott talajba, annál sikeresebbek leszünk.