A Godiva csoki minta

nlp módszer, önismeret, NLP comprehensive

Richard Bandler egyike az NLP megalkotóinak. Örömmel osztom meg veletek a következő gyakorlatát, amely a cselekvéshez kapcsolódik. Sokszor tudjuk azt, hogy valamit meg kell tennünk, de a kell-ből csupán kéne lesz, mert nincs kedvünk belefogni, halogatjuk, elodázzuk, kerüljük, mindig van fontosabb. Ami hiányzik, az pedig a motiváció. Hogyan alakíthatsz ki magadban motivációt, hogy végre elvégezd a feladataidat?

Válassz ki egy régóta halogatott feladatot az életedből, és végezd el a most következő NLP gyakorlatot!

Sok sikert!


NLP módszer, önismeret, Godiva-csoki minta

Egy gyors és egyszerű eljárás – kis gyakorlás után pár percedbe telik csupán -, és nagyszerűen motiválhatod magad, hogy megtegyél olyan dolgokat, amelyeket tudod, hogy meg kellene tenned, és túl akarsz lenni rajtuk, mégis úgy tűnik, folyton csak halogatod őket.

Ez a minta jó példája a szubmodalitások erejének. Különösen hasznos, ha meg akarod változtatni azokat az érzéseidet, amelyek azzal kapcsolatosak, hogyan alakíthatod ki és miként tarthatod fent saját motivációdat, hogy elvégezd azokat a feladataidat, amelyekről egyértelműen eldöntötted, hogy meg akarod tenni, vagy meg kell tenned őket, de jelenleg semmi kedved hozzájuk – például kitakarítani a garázst, ellenőrizni a kiadásaidat vagy rendszeresen sportolni.

Gondold meg jól, mit kívánsz – és bánj óvatosan az ökológiával, ha ezt a gyakorlatot végzed. Nem építhetsz be olyan viselkedést, amellyel össze-vissza cselekednél, vagy buta dolgokat csinálnál.

1. Kényszeres kép:
Alkoss meg a fejedben egy asszociált képet valamiről, amiért teljesen odavagy, például egy csokoládéról. (asszociált = Te magad is benne vagy a képben, a saját szemeddel látod rajongásod tárgyát.)

Kizökkentés:
Mondd el a telefonszámodat visszafelé!

2. Feladat képe:
Alkoss meg egy disszociált képet magadról, amelyen egy olyan dolgot csinálsz, amelyről egyértelműen eldöntötted, hogy meg akarod tenni, szükséged van rá (vagyis élvezheted is!). (disszociált = Kívülről látod a képet, vagyis saját magadat is látod a képen.)

3. Ökológiai vizsgálat:
Van-e bármilyen részed, amelyiknek kifogása van az ellen, hogy élvezettel végzed ezt a tevékenységet (amelyről eldöntötted, hogy meg kell tenned)? Ha igen, alakítsd át ezt az ellenkezést úgy, hogy más környezetbe helyezed a tevékenységet, vagy egyszerűen másik cselekvést választasz ehhez a feladathoz.

4. Godiva! (Szerezd meg!):

a. Jelenítsd meg a 2. képet (a feladatot), és tedd közvetlenül mögé az 1. képet (az örömöt okozót). Gyorsan csinálj egy apró lyukat a 2. kép közepén, úgy, hogy a lyukon keresztül láthasd az 1. képet. Ezután gyorsan nagyítsd fel a lyukat olyan szélesre, hogy teljesen átérezhesd az 1. kép tartalmát.

b. Most zsugorítsd össze gyorsan a lyukat, de csak annyira gyorsan, hogy közben fenn tudd tartani azt az érzést, amelyet az 1. kép váltott ki belőled.
Csináld olyan gyorsan, ahogyan tudod, és ismételd meg további 3-5 alkalommal.
Az eredmény az lesz, hogy az 1. kép által kiváltott érzést a 2. képhez fogod csatolni.

5. Próba:
Milyen érzéseid vannak, miközben a 2. képet látod? (kalibrálás)

Miért nevezzük ezt “Godiva” mintának? Amikor a gyakorlatot kidolgoztuk, a kényszeres kép (az örömöt kiváltó) a Godiva csokoládé evése volt!

Kivonat az NLP Comprehensive gyakornoki kézikönyvének tréneri kiadásából.

Fordította: Szűcs Tibor az NLP Comprehensive engedélyével

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>