Ó, a jutalmat nagyon szeretem. Mondjuk a legjobban annak örülök, ha édességet kapok. A kockacukorért nem rajongok, bár kis koromban szerettem, főleg, ha kaptam hozzá egy kis feketekávét, amibe belemárthattam.
Sajnos nem jelenthetjük ki egyértelműen, hogy a jutalmazás jó. Bár jobb, mint a büntetés. Nézzük például a gyereknevelést. Ha a gyereket megfelelően jutalmazzuk, akkor ez motiválja őt arra, hogy jó eredményeket érjen el. Ha azonban túlzásba visszük, és agyonjutalmazzuk, akkor azzal eléggé el lehet szúrni a dolgot. Elveszthetjük az irányítást felettük, és NLP ide vagy oda, vannak helyzetek, amikor egy jól irányzott csicskalángossal többet érünk el, mint a jutalommal. Persze aki a gyerekét bünteti, az a saját hibáját ismeri el, de azért annyira ne menjünk bele a gyereknevelésbe most.
A jutalom az egyik legjobb motivációs eszköz, ha megfelelően van kalibrálva, vagyis a jutalmazottnak valóban tennie kell érte, hogy megkapja azt. Ebben az esetben persze a jutalmat előre be kell ígérni. Az sem mindegy, hogy egyetlen embert jutalmazunk, vagy egy csapatból választjuk ki a legjobban teljesítőket.
Mint mindenben, itt is ügyelni kell az egyensúlyra. Itt inkább billenjen a mérleg serpenyője a kevésbé értékes felé, a jutalomnál ugyanis nem feltétlenül a tényleges érték a lényeg, és még az sem olyan fontos, lehet-e egyáltalán használni azt valamire. Sokkal inkább számít az eszmei értéke, hiszen bizonyítja azt, hogy jól teljesítettünk, adott esetben a legjobbak között voltunk.

Az eszmei érték nem csak abban rejlik, hogy mások is látják, milyen jók vagyunk. Igazi értéket képvisel maga az elismerés is. Így egyben köszönetet is nyilváníthatunk vagy kaphatunk.
Az elismerés, a köszönetnyilvánítás és a motiváció a személyiségfejlesztésben és a kommunikációban hasznos erőforrás. Talán gondolkodóba eshetsz, mivel jutalmazhat egy feleség egy dolgozó férjet, aki a család kedvéért rengeteg túlórát is bevállalt.
Nem adhat a kezébe egy tízezrest, hogy ügyes voltál apukám, költsd ezt magadra, és egy dolgozó férjek plakettje is rosszul venné ki magát. Egy különösen finom vacsora, utána a hideg fagylaltkehely már jobban hangzik, de biztos, ami biztos, iktassunk még be egy forró éjszakát is, így a jutalom igazán élvezetessé válik.
És ha már személyiségfejlesztés, hadd említsem meg, hogy milyen nagyszerű dolog saját magadat megjutalmazni. Ha van egy komolyabb célod, amiért cselekszel is, akkor határozz meg különböző mérföldköveket, amelyek tulajdonképpen a célod nagyobb állomásai. Ha a célod egy új családi ház, akkor felbonthatod azt úgy, hogy szerzel egy jól fizető állást, visszafizeted az adósságaidat, eladod a vidéki nyaralódat, és végül sikeresen megveszed a számodra megfelelő házat. Ezek lesznek tehát a mérföldkövek. Amikor ezek közül valamelyik megvalósul, akkor megjutalmazod magad úgy, ahogy szeretnéd. Kivehetsz egy hét szabadságot, elmehetsz színházba vagy moziba, beülhetsz ebédelni egy jó étterembe, vehetsz magadnak egy új cipőt, vagy elmehetsz szaunázni. A jutalom valami olyasmi legyen, amit nagyon szeretsz, de többnyire nem engedheted meg magadnak.
Nos, hát akkor hajts végre valami nagy tettet, légy szorgalmas, bátor és eltökélt, azután pedig jutalmazd meg magad! Válassz valami nagyon jó dolgot! Például csokitortát.