Mi az NLP és mire való?
Ebben a cikkben lerántom a leplet a valóság fenekéről, és nemcsak azt mondom el neked, hogy mi a csuda az az NLP, hanem azt is, hogy mire tudod azt használni a saját életedben.
Kezdjük egyszerűen.
Mit jelent az NLP?
TL;DR:
Az NLP a Neuro-lingvisztikus programozás nevű önfejlesztő, problémamegoldó és kommunikációs módszer, amelyet szerte a világon használnak a terápiában, az oktatásban, a reklámszakmában és az élelmesebbek a mindennapi életben is.
Az NLP a hetvenes évek elején Amerikában pattant ki Richard Wayne Bandler matematikus-programozó és John Thomas Grinder pszichológus agyából.
Bandler és Grinder együttesen kezdtek el tanulmányozni olyan kiválóságokat, mint Fritz Pearls, Virginia Satir és Milton Erickson. Miközben ezt tették, felfedezték, hogy ezek a zseniális emberek olyan különleges módon képesek pozitív változást kiváltani másokból, hogy azt már sokan csodának tekintették. Azonban azt is megfigyelték, hogy az a mód, ahogyan ezeket a "csodákat" elérték, megfigyelhető, pontosan leírható és másolható. Az első könyvüket 1975-ben adták ki "A csoda szerkezete" címmel.
Bandler és Grinder nevezte el a módszert NLP-nek, amely a következő szavakra utalnak.
N = Neuro, vagyis idegrendszeri. Az ember az idegrendszerével érzékeli a világot, és amikor gondolkodik, akkor is az idegrendszerét használja.
L = Lingvisztikus, tehát nyelvi. Az ember igen fontos kommunikációs eszköze a nyelv, amellyel a fejében lévő gondolatokat (képek, hangok és érzések egyvelege) kódolja, és átadja másik ember számára.
P = Programozás. Ha képesek vagyunk megérteni, mi történik az idegrendszerünkben és jól használjuk a nyelvet, meg tudjuk változtatni a viselkedésünket, legyen az tudatos vagy tudattalan.
Nem szeretném balettozva hányi a rizsát, ezért térjünk a lényegre, hogy "Oké, de mégis, mi a csuda IGAZÁBÓL az az NLP?"
Az NLP-nek van egy elméleti és egy gyakorlati része. Mindkettő atomi erejű változásokat okozhat az életedben.
Az elméleti rész nem más, mint...
Az NLP előfeltevései
Az NLP előfeltevéseit különféle fura nevű tudományokra építve fogalmazták meg, mint pl. transzformációs nyelvészet, kibernetika vagy antropológia - de ezt most hagyjuk. A lényeg, hogy
Az előfeltevések olyan kijelentések a világról, amelyeket nem kell és talán nem is lehet bizonyítani, ha azonban azokat igaznak tekinted, akkor valóra tudod őket váltani az életedben.
Ilyen például a méltán híres "A térkép nem a terület" ("The map is not the territory") előfeltevés, amelyre első hallásra talán te is csak annyit mondanál: "Mi van?" Ha azonban felismered a kijelentés metaforikus jelentését, az egész világképed átalakulhat.
E cikk írója (amúgy az én vagyok) több mint 20 ilyen előfeltevést ismer, és azt állítja, hogy ezen állítások elfogadásával elemi erejű változást ért el az életében. (még mindig én).
Egyébiránt, ha szeretnéd, tudok neked küldeni 7 azonnal alkalmazható NLP előfeltevés magyarázattal és útmutatóval, hogy te is megtapasztald azt a csodát, amelyet az NLP megértésével és a világképed kitágításával érhetsz el.
Az előfeltevések pilléreire épülnek...
Az NLP gyakorlatai
Hogy csak a leghíresebbeket említsem, itt van a "Gyors fóbia-gyógymód", az "Átrajzolás", a "Kiválóság köre" vagy a "Sütty".
Az NLP egyes gyakorlatait elvégezheted fejben (pl. az emlékek átrajzolását), másokat a legjobb írásban megcsinálnod (pl. az NLP 7 célkitűzési kritériumára támaszkodó célállítást), vannak, amelyek "lépegetős" gyakorlatok (pl. a "Lépegetős hiedelemátformálás", amelynek során a földre helyezett papírlapokra állva érhetsz el változást), és van, amikor meg kell érinted valahol a tested vagy a társad (pl. rögzítések).
A gyakorlatok végezheted egymagadban is, de csoportos gyakorlatok is vannak.
A gyakorlatok szereplői:
- A Felfedező, aki átéli az élményeket.
- A Kalauz, aki nem kéri a jegyeket, ámde vezeti a gyakorlatot.
- A Megfigyelő, aki csupán nyitva tartja az érzékszerveit.
Aztán itt vannak még...
Az NLP modelljei
Ezek a modellek a valóság leképezési és megfigyelései, s azok leírásai.
Hogy ismét a legíresebbeket említsem:
- Az Étefonal - vizuálisan vagy a földre fektetve.
- A kommunikációs modell - benne a követés és vezetés, vagy a szemmozgások mögött megbúvó mélyebb jelentés.
- A Dilts-féle neurológiai (vagy neuro-logikai) piramis - az emberi gondolkodás bármely területén alkalmazható.
- A rögzítések elve - amelyekkel kiváló belső állapotokat hívhatsz elő.
- A Milton modell - Erickson hipnotikus nyelvi mintái.
- A Meta modell - A Milton modell fordítottja
- A Varázsigék - amelyekkel betonkorlát szilárdságú korlátozó hiedelmeket lazíthatsz meg szelíden.
- Maga a modellezés - amellyel bármit megtanulhatsz.
És akkor a kardinális kérdés:
De mi a csudára használhatom ÉN az NLP-t?
Mármint te. Érted, hogy értem.
Nos, úgy zömében mindenre, de ha csak a legfontosabbak akarom megemlíteni:
- Célok kitűzésére
- Hiedelmek átformálására
- Tanulásra
- Belső békéd megteremtésére
- Gyereknevelésre
- Marketingre, üzleti kommunikációra
- Gyógyulásra
- Párkapcsolatod javítására
- Az idővel kapcsolatos problémáid megoldására
Érted, hogy értem. Hathatsz másokra, és megváltoztathatod az életed. Csak hát, ez nagyon általános.
És még, ami szintén nagyon fontos, hogy...
De nem, nem fér bele minden ebbe a cikkbe. Viszont, ahogyan azt már említettem, elküldöm neked emailben, ha idekattintasz: 7 azonnal alkalmazható NLP előfeltevés