Nem szeretném, hogy a cím bárkit is félrevezessen. Ha ugyanis nem olvastad korábbi leveleimet, vagy most hallasz először az árnyékmunkáról, talán azt sem tudod, mi az.
Épp ezért szeretném rá felhívni a figyelmed, hogy az árnyékmunka nem azt jelenti, hogy a kertben, a fák hűs árnyékában mondjuk gyomlálgatsz, és nem mások rejtett foglalkoztatásáról van szó, sem pedig arról, hogy árnyjátékos előadásokat tartasz mondjuk gyermekek számára.
Épp ezért először is tisztázzuk, hogy
Mi a csuda az az árnyékmunka?
Árnyékmunka
Az árnyékmunka (Shadow Work), egy rendkívül mély, különleges önfejlesztő eszköz, amellyel olyan problémákat is felszámolhatsz az életedben, amelyekkel már hosszú ideje nem tudsz mit kezdeni, vagy amelyeknek eddig nem is voltál tudatában.
Vezetett gyakorlatokon keresztül juthatsz egyre mélyebbre, felismerheted a benned élő árnyékokat, hogy azokat a személyiségedbe integrálva csökkents a benned lévő feszültséget, belső harmóniát teremts és így teljesebb életet élhess.
De, azt hiszem, az árnyék fogalmát is definiálni kell, hogy jobban megértsd, hogyan is működik ez a módszer.
Mit nevezünk árnyéknak az árnyékmunka tekintetében?
Röviden: Az árnyék az a részünk, amelyet elrejtünk a világ és saját magunk elől.
Hogy néhány példát is mondjak, árnyék lehet
- Az elnyomott, elfelejtett vagy elutasított személyiségünk része. Olyan tulajdonságok, érzések, vágyak és emlékek összessége, amelyeket nem integráltunk tudatos személyiségünkbe.
- A társadalmi elvárásoknak és normáknak nem megfelelőnek ítélt aspektusok. Ezek lehetnek negatívnak tűnő tulajdonságok, mint például az agresszivitás, az irigység vagy a félelem, de akár pozitív tulajdonságok is, amelyeket a társadalom nem mindig támogat (pl. kreativitás, kezdeményező készség, önállóság).
- Azok a részek, amelyeket elrejtünk mások és saját magunk elől. Ezek lehetnek olyan traumatikus élményekből származó emlékek, amelyek túl fájdalmasak ahhoz, hogy szembenézzünk velük, vagy olyan képességek, amelyeket félelmünkben nem merünk kihasználni.
Úgy képzeld el tehát az árnyékmunkát, mint egy folyamatot, amelynek során tudatosan foglalkozol személyiséged azon részeivel, amelyeket ez idáig figyelmen kívül hagytál.
Nos, miután tisztáztuk az alapvető fogalmakat, lássuk, mi az az öt tévhit, amelyet ebben a cikkben szeretnék eloszlatni az árnyékmunkával kapcsolatban.
1. tévhit: Az árnyékmunka mindig fájdalmas
Miközben tagadhatatlanul találkozni fogsz olyan emlékekkel, amelyeket fájdalmas lehet felidézni, a fájdalom egy idő után enyhülni fog. A tüske eltávolítása is fájdalmas, mégsem akarjuk úgy leélni az életünket, hogy magunkban hordjuk a tüskét.
Ugyanakkor a félelmeink gyakran alaptalanok. Talán évekig rettegsz egy vizsgálattól, s amikor végre rászánod magad, és elmész, kiderül, hogy semmiféle fájdalommal nem jár, sőt, kifejezetten kellemes. Van ilyen.
Az árnyékmunka során is érhetnek kellemes meglepetések. Talán az árnyék, amelyet felfedezel, a saját szabadságod, amelyet eddig elfojtottál. Mit gondolsz, milyen örömmel járhat újra felfedezni az eddig megtagadott nagyszerű belső erőforrásaidat? Lehet fájdalmas újra nevetni, másokhoz kapcsolódni, élni?
Az árnyékmunka néha fájdalmas, de megéri bátran elindulni a saját belső utadon.
2. tévhit: Az árnyékmunkának nincs komoly alapja
Van, aki azt gondolja, az árnyékmunka csak egy újabb üzleti húzás, és nincs komolyabb alapja. Valójában azonban az árnyékmunka a pszichológia egyik ágának tekinthető, amely az önismeret mélyítését és a személyiségfejlődést támogatja. Azáltal, hogy segít neked, hogy tudatosítsd és elfogadd az árnyékaidat, az árnyékmunka számos pszichológiai probléma megoldásában is hatékony lehet.
Carl Gustav Jung, svájci pszichiáter volt az, aki először részletesen kifejtette az árnyék fogalmát. Jung szerint az árnyék az egyéniségnek az a része, amelyet elnyomunk, mert nem felel meg a társadalmi elvárásoknak vagy a saját ideális képünknek.
De az árnyékmunka kapcsolódik más pszichológiai irányzatokhoz is, mint például a Gestalt-terápiához, a pszichoanalízishez és a humanisztikus pszichológiához. Ezek az irányzatok mind hangsúlyozzák az önismeret, az érzelmek kifejezésének és az egységes személyiség kialakításának fontosságát.
Egy komolyan megalapozott önfejlesztő folyamatról van szó.
3. tévhit: Nekem nincsenek árnyékaim
Egyértelmű, hogy aki depressziós, vagy komoly függőségei vannak, esetleg fél az emberektől vagy az önbizalma a béka hátsó fertálya alatt helyezkedik el, annak bőséges feladata lesz az árnyékmunka során.
Ha azonban te kiegyensúlyozott, harmonikus életet élsz, a helyén van a szíved és bátorságnak sem vagy híjában - nos, akkor is vannak árnyékaid.
Biztos lehetsz benne, hogy árnyékaid voltak, vannak és lesznek is. Hogy miért? Mert az árnyékok a személyiségünk hasznos részei, amelyek csak arra várnak, hogy felszabadítsuk őket. Mivel számuk igen nagy, nem fogod tudni az összeset a valós személyiségedbe integrálni.
Nincs olyan, hogy elérjük létünk csúcsát. Mindig lehet fejlődni, mindig lesznek megoldatlan problémáink. Ha te eleve jól érzed magad a bőrödben, az árnyékmunka további dimenziókat nyit az életedben.
4. tévhit: Az árnyékmunka mindent megold
Dehogy. Ennek két oka is van.
Az egyik ok: Az árnyékmunka elég “melós” önfejlesztő folyamat. Ne úgy képzeld el, hogy belép a szobába a Királyfi Jenő, és egy varázspálcával feléd suhint, és akkor egyszer csak megszűnik minden problémád.
Az árnyékmunka hosszan tartó, komoly önmunkát jelent. Először is használni kell a fejedet, ráadásul másképpen, mint ahogy megszoktad. Másrészről írni kell. Az árnyékmunka belső útját szabad írással tudod a legkönnyebben bejárni. A papíron történő gondolkodás olyan teret ad a kreativitásodnak, amelyet más úton nehezen érhetnél el. De egy szabad írás gyakorlatot húsz perc nem fog megállítani. Egy mélyebb gyakorlat során akár 60-90 percig is írhatsz. Az árnyékmunkát érdemes hónapokon át folytatni, DE önmagában akkor sem elég a problémák megoldásához. Túl egyszerű volna. Az árnyékmunka csupán felszabadít, hogy végre tehesd a dolgod.
A másik ok: Nem létezik olyan módszer, ami mindent megold. Ha azonban tévednék, kérlek, oszd meg velem, melyik az.
5. tévhit: Az árnyékmunkához előképzettség kell
Nos, az árnyékmunka, ahogy azt már korábban említettem, a pszichológia egy ágának tekinthető. Továbbá az általam is alkalmazott árnyékmunkába erőteljesen integráltam a Neuro-lingvisztikus programozás (NLP) személyiségmodelljét és az előfeltevéseit is. Mindezeken túl az árnyékmunka során a Belső írás gyakorlatait is használjuk, és a metaforikus gondolkodást is segítségül hívjuk.
Mindezek ellenére semmiféle előképzettség nem szükséges hozzá. Az elmélet érthető, a gyakorlatokat bátran elkezdheted, semmit sem tudsz elrontani. Csak csinálni kell.
Ugyanakkor szükséged lesz pár dologra. Ezek közé tartozik a nyitottság, az őszinteség, a bátorság (hogy szembenézz személyiséged sötétebb oldalával), és az a képesség, amellyel kikapcsolod a fejedben ülő belső cenzort. Ha ezekkel rendelkezel, csodálatos út áll előtted.
Hogyan tovább?
Remélem, sikerült eloszlatni a tévhiteket az árnyékmunkával kapcsolatban, és alig várod, hogy te is elkezd a saját személyiséged árnyékainak felfedezését.
Azt javaslom, iktass be erre a célra egy szép füzetet, és legyen pár jól fogó tollad, néhány színes szövegkiemelőd, és… Más nem is kell.
Ha szeretnéd, hogy egy nyolchetes belső utazásban én legyek a vezetőd, kattints a lenti gombra!
Kedves Tibi! Szeretnék részt venni ezen az árnyékmunkán, de attól tartok, hogy túl sok lesz és nem tudom csinálni az egyéb tevékenységek miatt. Akkor jön a kudarc, elégedetlenség magammal. Holnapig rágódok rajta….
Etelka, amiket írsz… kudarc, elégedetlenség. Ezek tipikusan árnyéknak számítanak. Egyébként nincs időhöz kötve, ez egy hosszabb folyamat. Nem maradsz le semmiről, ha később kezded el. (Csak a bevezető kedvezménynek van határideje.)
Hát igen. Jelentkeztem. Próbálnék belépni, de nem fogadja el sem a régi, sem az általatok beállított felhasználónevet és jelszót. Ha ma lenne online munka, nem tudok belépni. De türelmes vagyok, mert tudom segítetek. Írok Andrunak is. Holnap a dolgozószobában taéálkozunk.
Valóban igaz, hogy kudarc amit írtam és meg akarok szabadulni ezektől az árnyékoktól. Ezért is jelentkeztem.
Szia Etelka!
Andru írt neked tegnap a belépéssel kapcsolatban. És az online műhelyhez nem kell jelszó. Ma Dolgozószóba! 😊
Tibi