
A világon számtalan bölcsességgel találkozhatunk. Sokszor néhány egyszerű szóval mondják el, hogyan lehetünk boldogabbak. A metaforák, a költői hasonlatok gyönyörű képeket idéznek föl bennünk, miközben az üzenet tudattalan elménk birtokába kerül. Ilyen bölcsességekkel rövid idézetek formájában is találkozhatunk, de lehet egy szobornak, egy csengő hangjának vagy a nyakadba akasztott medálnak is jótékony hatása az életedre, ha elfogadod a benne rejlő pozitív üzenetet.
Az emberi agy remekül megérti a különböző asszociációkat.
Ne gondold azonban, hogy a bölcsesség csupán azt jelenti, hogy olvasgatsz, zenét hallgatsz vagy apró szobrocskákat gyűjtesz. Ezek is nagyszerűek persze.
Mégis teljesen más a helyzet akkor, ha saját magunkat, vagy saját életünket is képesek vagyunk metaforikusan megközelíteni. Ilyen az, amikor szabadnak érzed magad, mint a madár, vagy egy óriási kalandnak tekinted az életed, de akár arra is gondolhatsz, hogy hamarosan kibújsz a bábból, és kibontod végre gyönyörű, színes szárnyaid, hogy kirepülhess.
Vannak olyan tanítások és módszerek, amelyek pont erre a metaforikus gondolkodásmódra épülnek, s ezáltal bárki képes könnyedén megérteni, elfogadni és alkalmazni azt a bölcsességet, amelyet megfogalmaztak a tanítók. Ha ezt a költői hasonlatokra épülő tudást az érzékszerveink útján is egyértelműen tapasztalható gyakorlatokkal egészítjük ki, a mai modern világunkban is remekül alkalmazható bölcsességhez juthatunk. Az NLP pont ilyen módszer.
NLP
Azt, hogy mi az NLP, nem is olyan egyszerű megfogalmazni, hiszen mindenkinek mást és mást jelent. Az NLP-t tekinthetjük egyfajta módszernek, amellyel az életünk apró-cseprő és hatalmas problémáit egyaránt megoldhatjuk.
Másoknak az NLP tudomány, amellyel az emberi viselkedést eddig nem tapasztalt mélységekben érthetjük meg – és változtathatunk is rajta. Számomra az NLP legfőbbképpen művészet, a pozitív változás és a logikus gondolkodás művészete.
Az NLP-vel gyógyíthatsz és gyógyulhatsz, tanulhatsz és taníthatsz, tűzhetsz ki célokat, leszokhatsz a nem kívánatos szokásaidról, alakíthatsz ki új viselkedést,
szerezhetsz nagyobb önbizalmat, kommunikálhatsz az emberekkel úgy, hogy pontosan azt add át nekik, amit szeretnél. Ha tehát nem érzed jól magad a bőrödben, akkor itt a lehetőség, hogy változtass ezen. Ha már most is folyamatosan fejlődsz, akkor itt az ideje, hogy még jobban csináld. Az NLP az egyik legjobb erőforrás ehhez.
Mit jelent az NLP?

Az NLP két amerikai férfi, egy matematikus-programozó és egy nyelvész agyából pattant ki valamikor a hetvenes évek elején. Richard Bandler és John Grinder különlegesen tehetséges emberek tanulmányozásával kezdte a megfigyeléseit. Milton Erickson, Virginia Satir, Fritz Pearls… A kommunikáció nagymesterei, akik képesek voltak néhány egyszerű szóval mások súlyos, évek óta fennálló lelki problémáit megoldani.
Hogy miért lett az NLP-nek óriási sikere? Nem akart egy merőben új módszert kidolgozni ahhoz, hogy valamiben nagyon jók legyünk. Felesleges lett volna egy ilyen erőfeszítés, hiszen vannak emberek, akik ösztönösen jól csinálják, amit tesznek. Ezeket a kiemelkedő embereket így elegendő alaposan megfigyelni, és egyszerűen leutánozni őket, megtanulni tőlük, hogy hogyan viselkednek. Ez a folyamat a modellezés, az NLP alapja, a tanulás egyik legjobb módja. Ha képes vagy egy kiválóság viselkedését megtanulni, akkor te magad is kiválóvá válhatsz.

Bandler és Grinder a furcsa hangzású Neurolingvisztikus Programozás nevet választották különleges módszerüknek. Neuro, hiszen az idegrendszerünkön keresztül érzékeljük mindazt, ami körülvesz bennünket, és a belső gondolatvilágunk is ugyanebben a közegben képes létezni. Lingvisztikus, hiszen az emberi lény mindig is kapcsolatban állt társaival. A nyelv az (a beszélt nyelv és a testbeszéd egyaránt), amely utat nyit egymás felé, így képesek vagyunk élményeinket megosztani másokkal.
Programozás, hiszen ha a gondolkodásunkat tekintjük, mindannyiunkban egyfajta biológia program fut, az agyunk meghatározott stratégiák szerint vezérel bennünket.
Értsd meg a gondolataid szerkezetét, változtasd meg, és te magad is megváltozol.
Jó vagy rossz?
Amikor valaki felismeri az NLP-ben rejlő fantasztikus lehetőségeket, előbb-utóbb felmerül benne a kérdés: lehet-e az NLP-t manipulatív módon használni, meggondolatlanul, embertársaink érdekeit a saját érdekeink mögé helyezni? Természetesen lehet. Ahogyan a tűz, vagy a víz is alkalmas egy emberi élet megmentésére és kioltására is, ahogyan a repülőgép segítheti és pusztíthatja is az emberiséget, ugyanúgy az NLP-t is használják nem csak a személyiségfejlesztés, a gyógyítás, vagy a tanítás területén, hanem a reklám szakma, az eladás, a tömegkommunikáció különböző részein. Ezért fontosnak tartom, hogy aki pozitív szándékkal használja az NLP-t, az különös hangsúlyt fektet az ún. ökológiára, vagyis a következmények részletes, mindenre kiterjedő vizsgálatára. Ha bármilyen változást el akarok érni, ha bárkire szeretnék valamiféle hatással lenni, vajon adódhat-e ezáltal bárkinek kellemetlensége, nehézsége? Az általam használt NLP elsődleges szempontja, hogy a változás a lehető legtöbb szempontból pozitív legyen.
Egyszerűen érzékelés
Az NLP rendkívül egyszerű. Nem kell a púder, nem kell a vaker, egyszerűen az van, ami van. Amit érzékelek. Amikor Bandler és Grinder elkezdte modellezni Ericksont munka közben, nem próbálta meg kitalálni, a mester miért csinál valamit, mire gondol közben, egyszerűen csak feljegyezték azt, amit tapasztaltak.
Az emberi élmények tapasztalásra, érzékelésre épülnek. Látunk, hallunk, és érzünk.
Ha mégis megpróbálod kitalálni, mi játszódik le valakinek a fejében, és ennek hangot is adsz, az NLP azt mondja: ez csupán hallucináció. “Látom, ideges vagy!”
Ez hallucináció. Az érzékszervi információ csupán ennyi: “Látom, hogy dobolsz az ujjaiddal az asztalon, és ráharaptál az ajkadra.” Persze lehet, valóban ideges
a másik. De az is lehet, csupán szórakozott, és a csokit nyalja le a szája széléről.
Az NLP egyik alapvető törvénye az érzékszervi élesség: Ha tudni akarod, mi történik a világban, tartsd nyitva az összes érzékszerved! Figyelj!
Mi van a fejedben?
Akinek új az NLP, elsőként szokatlannak tűnhet, hogy a fejünkben lévő képekkel és hangokkal, a testünkben lévő érzésekkel dolgozunk a gyakorlatok során. Mi van a fejedben, ha valamire gondolsz? Gondolj most egy egészen egyszerű dologra! Gondolj az ebédedre! Mit látsz magad előtt? Ha megvan a kép, akkor most a tartalom helyett inkább a szerkezetre figyelj! A kép, amit látsz, kicsi vagy nagy? Színes? Közeli vagy távoli? Álló- vagy mozgókép? Esetleg hallasz is valamit? A hangok milyenek? Távoliak? Hangosak? Pontosan honnan hallod őket? Van valamilyen érzés a testedben? Hol? Mennyire intenzív?
A figyelem nem csak kifelé irányulhat. Ha képes vagy megfigyelni azt, mi történik a fejedben, akkor képes leszel megváltoztatni is azokat. Talán a betegséged nagy, sötét felhő képeként lebeg a fejed fölött. Mi volna, ha gondolatban lekicsinyítenéd, elhalványítanád, esetleg messzebb tolnád magadtól? A “Természetes gyógyulásunk felhasználása” című gyakorlat ezekkel az apró változókkal, az ún. szubmodalitásokkal gyógyít. Változtasd meg a fejedben lévő képeket, hangokat, alakítsd át a testedben az érzéseket, és megváltozol te magad is!
Üdvözlettel:
Szűcs Tibor
NLP mester
A folytatást ide kattintva olvashatod.
Megjelent az Ezotér magazin 2010. decemberi számában.