Kapcsoló a változáshoz

NLP, személyiségfejlesztés, NLP Comprehensive

Egyik jóbarátom egyszer azt mondta nekem: "Bármi történjen is – ha egy üzlettel 3 éven belül nem éred el a kitűzött céljaidat, akkor szabadulj meg tőle, és kezdj valami másba – mindegy, hogy mi az!"

Charlie Sheppard az egyik olyan ember az ismerőseim közül, aki szinte mindig boldog. Szerető családját, hűséges barátait, szép otthonát, jövedelmét és anyagi függetlenségét szinte bárki megirigyelhetné.

Charlie régi motoros az NLP-ben, és nemrég találkoztam vele.
Vagy másfél évvel korábban nyitottam meg az első NLP iskolámat. Felfedeztük, hogy már mindketten kezdtünk új vállalkozásba életünk különböző szakaszaiban. Így hát hamarosan már a vállalkozások indításának és működtetésének a csínjáról-bínjáról beszélgettünk. Abban mindketten egyetértettünk, hogy általában könnyen észrevehető, ha egy vállalkozás jól megy.

Amikor azonban egy vállalkozás nem ér el sikereket, nehéz kérdések merülnek fel. Többet fogsz dolgozni? Vagy tőkét emelsz? Megváltoztatod az üzleti modellt, vagy a marketing-stratégiát? Vagy egyszerűen csak feladod és továbblépsz?

Legyen szó egy üzletről, egy kapcsolatról, vagy bármilyen cselekvésről vagy elkötelezettségről, honnan tudod, hogy ideje változtatni, ahelyett, hogy megtartanád?

Charlie kapcsolója az idő volt. Nagyon is meghatározott mennyiségű idő egy jól meghatározott környezetben. Talán önkényesnek tűnik két tényezőnek, az időnek és a hosszúságának a kiválasztása. Biztos vannak olyan üzletek, ahol 3 év túl kevés lenne.

Azonban, ami még ennél is fontosabb, hogy ő meghúzott egy határvonalat.
Ez a vonal az ő választása volt, és már jó előre meghúzta.

Képes volt ragaszkodni is hozzá, "bármi történjen is", mivel ez az ő döntése volt, amit teljes lényéből támogatott.

Múlt héten egy olyan történetről írtam, mely véleményem szerint nagyon finoman használta az NLP-t.
Ez az egyik olyan pont, amit csak akkor érthetsz meg, ha egy időben két ellentétes értéket tartasz a fejedben.

Az NLP világában népszerű mondás szerint "ugyanazt a dolgot csinálni újra és újra, és azt várni, hogy más fog történni, az az őrültség definíciója".

Ezzel szöges ellentétben áll egy népi bölcsesség, miszerint "ha elsőre nem sikerül, próbáld meg újra és újra." A kitartás és az elkötelezettség értékei mélyen gyökereznek a kultúránkban. Annak a tudása azonban, hogy különbséget tudjunk tenni a kitartás és a bukás között, még nem eresztett
ilyen mély gyökereket.
Honnan tudod akkor, hogy mi a különbség aközött, hogy ugyanazt a dolgot ismételgeted, és várod, hogy egyszer csak más eredményre jutsz, és aközött, hogy kitartó vagy, és hiszel a dologban?

Charlie-hoz hasonlóan, a válasz azokban a kapcsolókban rejlik, melyeket a változás érdekében hozol létre – vagy nem hozol létre. Az NLP-ben ezek elengedhetetlen részei a cél kiválasztásának és felállításának. Ezt nevezzük jól megfogalmazott célnak. A kiváltó jelek, amelyek arra ösztönöznek minket, hogy "csinálj valamit másképp/ változtass pályát", a kritériumokon alapszanak.

Bár rendkívül sok kritérium létezik, az idő is lehet egyfajta kapcsoló, amely beindítja a változást. Ez nagyon hasznos tud lenni egészen addig, amíg pontosan meg tudod azt határozni.

Ha azt mondod "fizetésemelést akarok kapni rövid időn belül, különben másik állás keresek", akkor igencsak hanyagul fogalmaztál.

Ha azt mondod "90 napon belül (vagy egy hónap egy adott napjáig) fizetésemelést akarok kapni", az sokkal jobban késztet téged a cselekvésre.

Kiválasztottad már a saját kapcsolóidat a változáshoz, hogy új utakra lelj az életcéljaid felé?

Ha igen, akkor írd meg a cikk alatt a hozzászólások között, oszd meg velünk, mi az, ami neked működik!

Ha még nem, akkor itt a remek alkalom, hogy megtedd!

Üdvözlettel,

Tom Dotz

Fordította: Szilvási Gabriella

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>