Dobozoló

0 Hozzászólás

július 5, 2015

Metaforaírás, belső írás, teljes elmés írás, dobozoló

Ez egyébként egyfajta teljes elmés írás – belső írás – metaforaírás mutáció, variáció, kombináció, kombiné, vagy amit akarsz.

Na most ez lehetne egyfajta elmélkedő agyjáratás is – de inkább ne az legyen, hanem egy modell, amit felállíthatsz a saját világodról. Egy ilyen modellt NLP-vel is remekül manipulálhatsz a szó pozitív értelmében. Alkalmazhatod speciális szemüvegként is, amelyben más szemmel látod a világot. Persze nem kell folyton hordani, csak időnként feltenni, és megnézni, mit látsz.

De a legjobb, ha ezt az egészet doboznak nézed.

Képzeld el, hogy a te életed egy doboz.

Jaj, de szörnyű kérés ez, nem? Hát, eléggé.

Inkább legyen így:

Gondolj az életedre, és képzeld el azt egy gyönyörű dobozként!

(Sőt, a dobozt elképzelheted másnak is, amiben tartani lehet dolgokat, például szekrény, fiók, táska, stb. A lényeg, hogy gyönyörű legyen. Randa nem lesz jó.)

Figyeld csak meg:

Hogy néz ki ez a doboz?

Mekkora?

Miből van?

Milyen a színe?

Van rajta minta?

Milyen a tapintása?

Írd le olyan részletesen, amennyire csak tudod!

Hol van a dobozod?

Ez nem könnyű kérdés, mondhatni, ezzel nagy svunggal bele is futottunk a spirituális szintre, amely a létnek oly nagy kérdéseit feszegeti, mint például, hogy mi az náladnál nagyobb izé, aminek a részét képezed? És itt semmiképpen sem a panelházra gondolok – bár a kritériumoknak megfelel az is. De hogy ne erőltesd túl az agyad, egyszerűen csak vedd észre, hol van a dobozod? Tengerparton? A világűrben? A ruhásszekrény középső polcán a bugyik és a zoknik között? Vagy egy másik ugyanolyan dobozban?

Esetleg megpillanthatsz ugyanott több másik dobozt is, ami nem is a sajátod.

Ne aggódj, te magad nem vagy belezárva a dobozodba, hanem kívülről látod azt. Ha már így van…

Nyisd ki a dobozt!

Figyeld meg, milyen belülről. Vedd észre azt is, hogy a dobozban van még egy nagy csomó másik doboz is (és persze azokban is van még több doboz).

Válassz ki három fontosnak tűnő dobozt! Én egy lila bársonyt választottam, egy szép kis krómozott acél ládikát, és egy metálzöldet, az is fém. Figyeld meg a saját három dobozodat, és írd le őket részletesen!

Elgondolkozhatsz azon, hogy vajon melyik doboznak mi a jelentése? Például a nagy fehér dobozban lehetnek az egészségeddel kapcsolatos dolgok, a kis páncélszekrényben tarthatod a pénzed, s az apró fényes szívecske alakúban lakat alatt tarthatod a titkos szerelmed cuccait.

Csinálhatod fordítva is, például azt mondod, jelenleg három fontos dolog az életedben a művészet, az utazás és a nutella. És aztán materializálsz a képzeletedben mindegyikhez egy megfelelő dobozt, a művészethez díszes ládát, az utazáshoz telematricázott bőröndöt, a nutellához pedig egy gigászi üveget.

 Ha mind a három doboz megvan, akkor válassz ki közülük egyet!

 Nyisd ki!

Ez néha nehéznek tűnhet, de mindenre van megoldás.

Mondjuk a boldog párkapcsolat dobozban sok minden van, de hatalmas a rendetlenség, ezért semmi kedved kinyitni. Hát akkor válassz egy másikat. Egyet mindenképp nyiss ki a háromból.

Ha végképp nem megy, hiába tekered tiszta erőből a befőttes üveg tetejét, akkor kérlek, használj konyharuhát, vagy valamit.

Miután tehát kibontottad az egyik dobozt, nézz bele, hogy mit látsz ott!

Figyeld meg:

  • Mi az, ami odavaló?
  • Mi az, ami nem?
  • Mekkora a rend?
  • Mi van odabenn?

Vagyis nézz bele rendesen!

Vannak zárt dobozok, és vannak nyitottak.

A nyitottakra rálátsz, tudod, mi van bennük. Bele is tudsz nyúlni, hogy kicsit rendezkedj odabent. A benne lévő dolgok akár ki is jöhetnek onnan, és befelé is mehetnek új dolgok. A párkapcsolatot például érdemes nyitva tartani.

A zárva tartott dobozokban lévő dolgokat elszigeteled a külvilágtól és mástól. Teljesen nem tudod ezt megtenni, de a dobozban lévő dolog nem igazán fog megváltozni. Nem is tudod, mi van benne. A zárt dobozból még a szavak sem mindig bújnak elő. Titkokat csakis zárt dobozban szabad tartani.

Kezdd el nyitogatni és csukogatni a dobozaidat, tegyél egy kis rendet közöttük.

Különösen fontosak azok a dobozok, amik magaddal kapcsolatosat, például az “Amire képes vagyok” c. apró papírtasakot lecserélheted egy hatalmas hangárra. A másokkal kapcsolatos dobozok is sokat számítanak. Az emberekkel teli dobozodban kinyithatod a skatulyákat – de ha valaki oda való, akkor kíméletlenül berakhatod a saját skatulyájába (de szép szó is).

Hogy mennyi dobozt érdemes nyitva tartani, az nem megválaszolható kérdés. Ezt neked kell tudni, de ne legyen mind csukva. Törekedj arra, hogy minél többet kinyiss. Én például a Nutellásat folyamatosan nyitva tartanám.

About the author 

Tibi

A Mindennapi NLP és a WordPressFlow alapítója, szerző, tréner, írásmániás, vegán családapa. Ha meg akarod ismerni, olvasd el az írásait, kövesd a Substack-en: https://tibiszucs.substack.com/notes

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>