Ökológia

"Az ökológia a tudományoknak azon ága, amely az élettereket,
az élőlények és a környezet kapcsolatait vizsgálja. A kifejezést 1866-ban alkotta
meg Ernst Haeckel német darwinista biológus az „öko” (görögül oikosz=„lakás,
ház, háztartás”) és a lógia (görögül logosz=„tudomány”) szavakból."

(Wikipedia)

NLP, ökológia, változás

Az NLP-ben az ökológia azt a kérdést veti fel, hogy egy változás (dolog) milyen egyéb változásokat okoz, s vajon azok jók vagy rosszak lesznek. A következményeket vizsgáljuk tehát.

Ökológia kérdéseket vet fel pl., ha valaki mindig és mindenhová csak autóval hajlandó közlekedni, hiszen a következmény a környezet szennyezése. Nem ökologikus viselkedés ez.
Ha kisebb-nagyobb sikereimért rendszeresen tortával jutalmazom magam, ezzel is erősítve önbizalmam, azzal még nincsen semmi probléma, de ha közben 120 kilót nyomok (nem fekve, állva a mérlegen), akkor megint csak ökológia kérdés, hogy jó tesz-e nekem a raklapnyi sütemény.
Vagy az, hogy elmenj-e a barátnőddel nyaralni az idén. Végül is, miért ne, nincs
abban semmi rossz… de mi van, ha a feleséged is megtudja? Már megint az ökológia.

Az, hogy valami jó vagy rossz, nem feltétlenül megválaszolható kérdés. Tisztán értékelni sosem lehet valamit jónak, vagy rossznak, mert ami ennek jó, az annak rossz. Ha egy teremben ablakot nyitnak, van, aki örül neki (kis friss levegő), mások azonban összevonják a szemöldöküket (francba, huzat). Mindkét csoportnak igaza lehet, vagy egyiknek sem.

Kinek a pap…

NLP, változás, globális kérdések

Vannak globális kérdések, mint pl. a környezetvédelem, amelyeket fontos alapvető értéknek tekintenünk, és szem előtt tartanunk ahelyett, hogy motoros fűrésszel vágjuk magunk alatt a fát. Minél több élőlény életét befolyásolja kártékonyan egy személyes cél vagy érdek, annál nagyobb a disznóság, de ez már nem csak ökológiai kérdés, hanem politikai is, s mivel ez nem területünk, így vegyünk egy sokkal jobban formálható helyzetet, amikor csak néhány szereplője van egy eseménynek. Fercsi örül az új autónak, mint majom a farkának, Tercsi viszont utálja, hogy a kormány nem szervó. Ha egy családban bekötik az internetet, az pár tagnak csúcsszuper lehet, de lesz, akit kifejezetten idegesít, a Géza bácsit pedig nagy ívben nem érdekli, és azt se tudja, mi az.

Nincs olyan, hogy jó vagy nem jó. Ha nekem jó, és neked is jó, és még közben nekik is, akkor sínen vagyunk. Ökologikus a viselkedésünk.
Ha azonban csak nekem jó, és másoknak nem, akkor az az állapot… vagy jó, vagy nem. És mivel bizonyos élethelyzetekben a nyugodt kivárás, amellyel hitegetjük magunkat elkezd átmenni tökölésbe, döntenünk kell. Nem ártana tehát eldönteni, hogy jó vagy rossz, amit tervezünk. (vagy amit nem)

Az NLP igazán remek dolog, de nem garantálom, hogy megmondja neked, mi a jó és mi a rossz. Ha mégis megmondja, ne vedd készpénznek. Egy döntés, amelyet meghozol, lehet logikus és egyértelmű, pozitív, de sosem mehetsz biztosra. Az ökológiai vizsgálat felfedi a negatívumokat, és valószínűleg minden megoldásban van valami rossz is. A végén megtanuljuk, hogy a döntéseinkkel vállaljuk az áldozatot, és a rizikót.

Ha azt nézzük…

NLP, ökológia, nézőpontok

Ha azt nézzük, hogy mindent csak egyéni szempontból lehet értékelni, közelebb kerülünk az igazsághoz. Az NLP által megfogalmazott nézőpontokat tehát nagyszerűen alkalmazhatjuk itt is. Sajnos azonban a helyzet nem ilyen egyszerű, mert az NLP azt is mondja, hogy külön részekből állunk.
Ez alatt nem azt érti, hogy fej, tor és potroh. Inkább azt jelenti, hogy a személyiségünket úgy is elképzelhetjük, mint egy sok-sok részből felépülő egységet, és mindegyik rész más és más, vannak köztük hasonlók, de vannak köztük egymással ellentmondásba keveredő részek is.

Vannak nagyobb részek, és kisebb részek is, amolyan részecskék. Ha pl. le akarok szokni a dohányzásról, és csak az én szempontomból vizsgálom ezt a célt, akkor van egy részem, aki ennek nagyon örül, mert egészséges leszek. Egy másik annak örül, hogy a cigitől már nem lesz büdös a szám. A harmadik annak örül, hogy több pénzem marad. Ez már majdnem harmónia, de van egy részem, aki egyenesen dühöng, mert nagyon szeret cigizni. Egy másik letargiába süllyed, mert a szemben lévő lépcsőházban lakik egy lány, aki nagyon tetszik, és mindig csak bagózás ürügyén tudtunk eddig dumálni. Aztán van egy részem, aki úgy gondolja, hogy a cigi olyan felnőttes, komoly és férfias, és ehhez csatlakozik egy másik részem, aki azt mondja, nem csak férfias, hanem nagyon laza is, szóval olyan cool. Még elő jön valahonnan kb. 50 rész, és mindegyik mást és mást mond.

Szarva közt a tőgyit

NLP, ökológia, komplikált, egyszerű

A helyzet tehát tényleg kissé komplikált módon egyszerű, annyi tényezőt kell figyelembe vennünk, hogy előbb-utóbb egyszerűsíteni kell, és aztán dönteni. Az egész ökológiai vizsgálatnak a lényege, hogy végül olyan döntést hozz a saját életedről, ami lehetőleg mindenkinek a legtöbb örömet okozza.

Ezek után úgy vélem, megfelelően ökologikusan sikerült témát választanunk ehhez a hónaphoz. Most végre te magad is átgondolhatod, hogy jó vagy rossz. Figyeld az oldalt, az írásokat, a feladatokat, a játékot, egyszóval: figyelj nagyon!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>